Βόλεϊ Γυναικών: Νικήτρια η Παναχαϊκή στη Ναύπακτο

12376462_10153783907188491_7703233960794831225_nΝικηφόρο ήταν το πέρασμα της Παναχαϊκής από τη Ναύπακτο, νίκη με την οποία η πατρινή ομάδα σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Για ένα σετ κατάφεραν οι γυναίκες της Ομόνοιας να κοντράρουν την αντίπαλό τους δείχνοντας πως βελτιώνονται από παιχνίδι σε παιχνίδι.

Καλύτερη η Παναχαϊκή επέβαλε από τη αρχή το ρυθμό της στο παιχνίδι με την Ομόνοια να ξεκινά καλά στα δύο πρώτα σετ αλλά να μην έχει διάρκεια στο παιχνίδι της. Στο πρώτο σετ μάλιστα βρέθηκε να προηγείται στο ξεκίνημα όμως η Παναχαϊκή έκανε ένα 0-8 με την Μπακλέση στο σερβίς και πήρε το σετ με 13-25. Με μεγαλύτερη ευκολία οι πατρινές πήραν το δεύτερο σετ 14-25. Στο τρίτο σετ το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον και οι γηπεδούχες εμφανίστηκαν πιο ανταγωνιστικές. Βρέθηκαν να προηγούνται με 8-7 και 13-12 όμως το σερβίς της Σπηλιωτοπούλου έφερε τις Πατρινές στο +4 (14-18) με τη διαφορά λίγο αργότερα να φτάνει στο 17-22. Με δύο άσσους από τη Σχίζα και καλό παιχνίδι από την τριάδα Μαστρογεωργίου, Ράμμου, Παπακωστοπούλου στο φιλέ το παιχνίδι πήγε στον πόντο (21-22). Στη επόμενη περιστροφή η Ράμμου με άσσο ισοφάρισε 23-23 αλλά δύο χαμένα σερβίς από τις παίκτριες της Ομόνοιας έδωσαν ισάριθμα ματς μπολ στην ομάδα της Παναχαϊκής που εκμεταλλευόμενη το δεύτερο πήρε το σετ με 24-26 και το παιχνίδι με 0-3 σετ.

Η αγωνιστική δράση στον Η’ Όμιλο της Β’ Εθνικής θα ξεκινήσει πάλι μετά τη εορταστική περίοδο των Χριστουγέννων με την Ομόνοια στις 10 Ιανουαρίου να ταξιδεύει στο Άργος για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου.

Ομόνοια Ναυπάκτου: Νάκη, Αρβανίτη, Κότσιαλου, Σχίζα, Μαστρογεωργίου, Ράμμου, Παπακωστοπούλου, Μποβιάτση, Θεοδωροπούλου.

Παναχαϊκή Γ.Ε.: Μπακλέση, Αλατζά, Ξάνθη, Παγωμένου, Υφαντή, Μπρούμα, Τσούνα, Παπανδροπούλου, Σπηλιωτοπούλου, Ηλιοπούλου, Ζερδεβά.

Η διοίκηση, η προπονητική ομάδα και οι αθλητές της Ομόνοιας εύχονται σε όλους να έχουν καλές γιορτές και η νέα χρονιά να μας βρει όλους με υγεία και αισιοδοξία.